Zaufaj farmaceucie – rozwiąże Twoje problemy z lekami. Do tej pory uwagę poświęcałem szczegółom, opisywałem konkretne leki, to jak mogą pomóc lub jak mogą zaszkodzić. Teraz dla odmiany chcę napisać nieco ogólniej. Po co w ogóle jest farmaceuta w aptece? Dlaczego warto mu zaufać?
Twój dziadek
Wyobraź sobie taką sytuację. Twój dziadek stosuje leki na cukrzycę. Leczy się u diabetologa, u którego jest raz na pół roku, ale leki przepisuje mu także lekarz pierwszego kontaktu. Recepty realizuje w jednej aptece, najczęściej u tej samej farmaceutki. Ma do niej zaufanie. Pewnego dnia okazuje się, że otrzymał od lekarza pierwszego kontaktu i diabetologa leki zawierające tę samą substancję aktywną, ale pod różnymi nazwami handlowymi. Tylko dzięki czujności farmaceutki, Twój dziadek nie zastosował leku w podwójnej dawce. Czy taka sytuacja jest niebezpieczna? Za duża dawka leku na cukrzycę może powodować zbyt duży spadek stężenia glukozy we krwi tzw. hipoglikemię. Głęboka hipoglikemia może doprowadzić do śmierci. Poza tym pacjent może stracić przytomność, może się przewrócić. Dla osób starszych może to oznaczać złamanie, a u takich osób kości bardzo długo się zrastają. Dlatego uniknięcie podwojenia dawki leku było krytyczne dla zdrowia Twojego dziadka. Dlatego zaufaj farmaceucie.
Twoja mama
Wyobraź sobie inną sytuację. Twoja mama ma problemy z żołądkiem. Przeszła niedawno intensywne leczenie wrzodów żołądka. Generalnie wie, jakich leków powinna unikać, ale ostatnio zobaczyła bardzo obiecującą reklamę środka przeciwbólowego. W związku z tym udała się do swojej apteki, żeby go kupić. Na szczęście farmaceuta wiedział o chorobach Twojej mamy i odradził jej zastosowanie tego leku. Okazało się, że reklamowanym preparatem był lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których nie można stosować u osób które mają, bądź miały wrzody.
O (nie)bezpieczeństwie stosowania tych leków pisałem tutaj: Uważaj na leki przeciwbólowe i tutaj: (Nie)Bezpieczny ibuprofen.
Jakie mogłyby być konsekwencje stosowanie tego leku przez Twoją mamę? Wrzody mogłyby się odnowić. Mogłoby dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego. Konsekwencją tego mogłaby być anemia, a nawet perforacja żołądka, która wymaga pilnej operacji. Na szczęście dzięki czujności farmaceuty nie doszło do tego.
Zaufaj farmaceucie – warto!
W tych historiach chciałem Ci pokazać, że leczenie i leki to poważna sprawa. Może się okazać, że różni lekarze zalecą terapie, które połączone mogą Ci zaszkodzić. Możesz mieć problem z samodzielnym wykryciem takiego błędu. Może się okazać, że lek bez recepty, który chcesz kupić, nie jest dla Ciebie bezpieczny. Nie będziesz o tym wiedzieć z reklamy. Może się dowiesz z ulotki, jeśli ją przeczytasz, ale powiedzmy sobie szczerze, kto czyta ulotki… Z resztą często są tak napisane, że niewiele z nich wynika. Albo masz chęć odstawienia leku, który lekarz zalecił… Konsekwencje tego wszystkiego mogą być poważne.
Na szczęście nie jesteś z tym sam. Bo w aptece jest ktoś kto Ci może w tym pomóc – magister farmacji. Ma odpowiednią wiedzę i narzędzia, żeby Cię wesprzeć. Podpowie Ci jakie leki są dla Ciebie najlepsze i najbezpieczniejsze. Pomoże dobrać dawkę leku dla Ciebie lub dla Twojego dziecka. Wskaże Ci niebezpieczne połączenia leków. Dzięki takim działaniom możesz bezpieczniej i skuteczniej się leczyć. A jeśli coś jest niejasne w terapii? Zapytaj w aptece. Farmaceuta rozjaśni Twoje wątpliwości. Pamiętaj “Zaufaj mojej wiedzy, jestem Farmaceutą!”
Ten wpis powstał w ramach kampanii “Zaufaj mojej wiedzy, jestem Farmaceutą”. Biorą w niej udział też inni farmaceuci działający w internecie.
Dlaczego warto zapytać farmaceutę, a nie Dr Google pisała Mama Bez Recepty: Gwiazda czy Fachowiec?
Trudną drogę do osiągnięcia tytułu magistra farmacji opisał Farmaceuta Pierwszego Kontaktu : Farmaceutą być