Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (fachowo nazywane Niesteroidowymi Lekami Przeciwzapalnymi), oprócz tego, że uwalniają nas od bólu, niosą ze sobą sporo złego. Leki te mogą powodować wrzody żołądka, w skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić do przedziurawienia (perforacji) żołądka! Poza tym niszczą nerki (co może skończyć się dializą), wątrobę, zwiększają też ryzyko zawału i udaru u osób, które są na nie narażone. Szacuje się, że powodują ok 3000 zgonów rocznie w Polsce [1].
Czy dalej lubisz swoją tabletkę przeciwbólową?;)
Trochę dłużej:
Polacy bardzo lubią zażywać leki, szczególnie leki przeciwbólowe. 65% z nas w ciągu roku zastosowało jakiś lek przeciwbólowy.
Niestety wbrew temu, co mówią reklamy nie są to substancje, które pozawalają zwalczyć ból (i pozostać aktywnym) bez żadnych konsekwencji.
Wśród chorych przyjmowanych do szpitali w wyniku działań niepożądanych leków, najwięcej jest tych, u których efekty uboczne pojawiły się w wyniku stosowania leków przeciwbólowych (23,5% tego typu hospitalizacji).
Wrzody żołądka pojawiają się u 12-30% stosujących leki przeciwbólowe, a niebezpieczna dla życia perforacja dotyczą 1-4% długo leczących się lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.
Poza tym leki te są niebezpieczne dla osób z chorobami serca i układu krwionośnego (nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca), gdyż znacznie zwiększają ryzyko zawału i udaru [1].
Leki te zmniejszają skuteczność aspiryny w zapobieganiu udarom i zawałom (o czym pisałem tu). Osoby często stosujące (powyżej 60 dni na rok) leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, są narażone na dwukrotnie wyższe ryzyko zawału, niż osoby stosujące te leki rzadko [2].
Jak sobie z tym radzić?
Generalna zasada – jak najmniej leków przeciwbólowych i w jak najmniejszych dawkach. Poza tym lepiej jest stosować leki oparte na paracetamolu, gdyż w długiej perspektywie są bezpieczniejsze. Niestety paracetamol jest słabszy niż leki przeciwzapalne, jednak i z tym można sobie poradzić. Żeby zwiększyć siłę działania trzeba zastosować połączenie paracetamolu z innymi substancjami jak kofeina, czy kodeina [3]. Oczywiście paracetamol też nie jest lekiem cudownym i trzeba na niego uważać. Jego przedawkowanie może uszkodzić wątrobę [4]. Może być konieczny nawet przeszczep wątroby. W związku z tym należy bardzo uważać na różne preparaty przeciwbólowe, czy przypadkiem nie zawierają tej samej substancji (paracetamol, ibuprofen). Ale to temat na osobny wpis 🙂
Źródła:
- Kuźniar-Placek J, Szponar J, Panasiuk L. “Toksyczność leków przeciwbólowych w praktyce lekarza rodzinnego”
- Komunikat FDA o wpływie ibuprofenu na działanie aspiryny stosowanej prewencyjnie w schorzeniach układu sercowo-naczyniowegoFranceschi F, Iacomini
- P, Marsiliani D, Cordischi C, Antonini EF, Alesi A, Giacobelli D, Zuccalà G. Safety and efficacy of the combination acetaminophen-codeine in the treatment of pain of different origin. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2013 Aug;17(16):2129-35.
- Holubek WJ, Kalman S, Hoffman RS. Acetaminophen-induced acute liver failure: results of a United States multicenter, prospective study.