Jeżeli stosujesz aspirynę (Acard, Polocard, Aspirin Cardio, Encopirin itp.), jako lek zmniejszający ryzyko zawału serca, musisz uważać na leki zawierające ibuprofen (Ibuprom, Nurofen, Ibum itp). Ich połączenie może sprawić, że aspiryna nie będzie działać. W efekcie zwiększa się ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Jak sobie z tym radzić?
Najlepiej nie stosować leków przeciwbólowych zawierających ibuprofen (Ibuprom, Nurofen, Ibum), gdyż nie da się określić bezpiecznego odstępu od aspiryny w tabletkach powlekanych (Acard, Polocard). Badania wskazują, że nawet po 12 godzinach przerwy, połączenie ibuprofenu i aspiryny w tabletkach powlekanych, aspiryna gorzej działa. Pewne dane wskazują o podobnym działaniu naproksenu (Aleve, Naxii, Apo-Napro). (Źródło: FDA)
W związku z tym najbezpieczniej jest zastosować lek na bazie paracetamolu (Apap, Panadol). Jeżeli sam paracetamol jest dla Ciebie zbyt słaby, zastosuj go w połączeniu z substancjami zwiększającymi jego działanie przeciwbólowe jak kofeina, czy kodeina (Apap Extra, Panadol Extra, Solpadeine, Andtidol).
Poza tym nie stosuj leków przeciwbólowych, a w szczególności tych przeciwzapalnych przez dłuższy czas. Jeżeli stosujesz aspirynę oraz regularnie (czyli więcej niż 60 dni w roku) zażywasz leki przeciwzapalne, to nawet 2 krotnie może się zwiększyć się ryzyko zawału! (Źródło: drugs.com)
Jak to się działa – dla bardziej zaawansowanych (i ciekawskich)
Aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi (w efekcie tego np. po zranieniu krew dłużej leje się z rany). Dokładniej rzecz biorąc łączy się nieodwracalnie z pewnym enzymem (cyklooksygenazą) w płytkach krwi. Dzięki temu płytki, odpowiadające za tworzenie się skrzepów, gorzej się sklejają ze sobą. W związku z tym jest mniejsza szansa, że taki skrzep powstanie w naczyniach krwionośnych i zatka mała naczynia w mózgu (udar), bądź w sercu, w naczyniach wieńcowych (zawał).
Ibuprofen (i prawdopodobnie inne leki przeciwbólowe, przeciwzapalane) łączy się z tym samym enzymem w płytkach krwi. Jednak robią to w sposób odwracalny tzn. po paru godzinach odłączają się od tego enzymu i sytuacja wraca do normy. Czyli po paru godzinach zmniejszonej krzepliwości, wraca ona do poprzedniego stanu.
U pacjentów stale stosujących aspirynę w małej dawce normalną sytuacją jest obniżona krzepliwość. Przy dłuższym stosowaniu ibuprofenu może się zdarzyć, że cała aspiryna z płytek krwi zostanie zastąpiona właśnie ibuprofenem, który po jakimś czasie przestanie działać w płytkach, a w efekcie krzepliwość wróci do poziomu sprzed stosowania aspiryny. Oznacza to, że ryzyko udaru i zawału wzrasta znacznie, szczególnie w momencie długotrwałego i regularnego stosowania ibuprofenu.
Źródła:
- Drugs.com – analiza interakcji ibuprofen-aspiryna.
- Kumunikat FDA: “Concomitant Use of Ibuprofen and Aspirin” z 09.2006