Leki przeciwbólowe uzależniają

Krótko

Niestety nie ma leków przeciwbólowych, które można bez konsekwencji stosować cały czas. Nie dość, że z ich stosowaniem łączy się ryzyko działań niepożądanych, to jeszcze uzależniają. Dotyczy to leków bez recepty, szeroko reklamowanych, które bez problemu są dostępne w każdym sklepie, stacji benzynowej, czy kiosku. Dostępne tylko na receptę leki przeciwbólowe także uzależniają. Problem też dotyczy produktów stosowanych w migrenie.
Uzależnienie od leków przeciwbólowych jest podstępne, gdyż objawia się… bólem głowy. Różnica między bólem migrenowym, czy po prostu bólem głowy, a bólem polekowym, polega na tym, że w przypadku zwykłych bóli głowy, czy migreny przeważają okresy bez cierpienia i leki przynoszą ulgę na długi czas.

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z uzależnieniem, jest odstawienie leków przeciwbólowych.

Ból
Photo by Raj Eiamworakul on Unsplash

Leki przeciwbólowe uzależniają

Jesteśmy narodem lekomanów. Według danych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych nasz kraj jest szóstym, co do wielkości rynkiem w Europie. Jednak, jeśli wziąć pod uwagę ilość opakowań przypadających na osobę to, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie. Jednymi z najczęściej stosowanych leków w Polsce, są właśnie leki przeciwbólowe. Można je kupić w kioskach, dużych i małych sklepach, w aptekach. Dodatkowo silny marketing pokazuje, że nikt nie ma czasu na ból i wystarczy wziąć tabletkę, żeby ból ustąpił. Niestety rzeczywistość nie jest tak piękna, a leki przeciwbólowe mają sporo działań niepożądanych. Oprócz tego można wpaść w podstępną pętlę uzależnienia od leków przeciwbólowych, które jest trudne do zdiagnozowania i wyleczenia.

Jak to wygląda

Problem ten dotyczy wyłącznie osób od dawna leczących się na migrenę, napięciowe bóle głowy, lub bóle głowy po urazie. Głównym objawem jest pojawiający się codziennie, lub prawie codziennie tępy ból głowy, często mocniejszy rano. Ból towarzyszy od miesięcy, a nawet lat. Dopiero zastosowanie leku przeciwbólowego przynosi ulgę, jednak zwykle po paru godzinach ból wraca. Po jakimś czasie pojawiają się dodatkowe objawy jak problemy ze snem, brak apetytu, apatia, drażliwość. W różnych badaniach, także obrazowych jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny nic nie jest wykazywane. Niestety mechanizm powstawania tego zjawiska nie jest poznany.

tabletki
Photo by pina messina on Unsplash

Jak sobie z tym radzić?

Niestety jedynym sposobem na wyjście z tej pętli jest odstawienie wszystkich leków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych. Sposób zaprzestania stosowania może być różny. Można odstawić wszystkie leki od razu, bądź zmniejszać ich stosowanie stopniowo. Niestety proces nie jest przyjemny, gdyż pojawiają się wszystkie problemy związane z odstawianiem. Pierwszym i oczywistym jest ból głowy (bo nie ma leków), jednak mogą też dołączyć inne objawy jak nudności, problemy ze snem, zmęczenie, problemy z przewodem pokarmowym. Są one przejściowe i zwykle mijają po paru tygodniach od odstawienia leków.
Niestety trudne jest przekonanie chorego, do tego, że musi odstawić swoje leki. W końcu bierze je, bo są PRZECIWbólowe, a jego boli. A bez chęci działania ze strony pacjenta nic nie da się zrobić.
Proces odstawiania można przeprowadzić samemu, lub pod opieką lekarza, który może zalecić dodatkowe leczenie, mające załagodzić objawy odstawienia.

Podsumowując

Mamy to szczęście, że dysponujemy wieloma skutecznymi lekami przeciwbólowymi. Stosowanie ich kilka razy w miesiącu z powodu bólu głowy, bądź migreny jest sensownym rozwiązaniem. Niestety używanie ich często, nawet kilka razy w tygodniu staje się częścią problemu i niczego nie rozwiązuje. Pomyśl o tym, gdy po raz kolejny będziesz brać tabletkę przeciwbólową.

Źródła

  1. “Co nowego w bólach głowy? Uaktualnienie informacji na temat pierwotnych bólów głowy”A. Pruśiński – portal mp.pl
  2. Medication-overuse headache caused by the overuse of acute pain-relief medicine. Paul Shanahan; Manjit Matharu – The Migraine Trust

Podobne posty

Ciekawostki
Marcin Snoch

Dzielić, czy nie dzielić?

Zapewne nie raz dzieliliście tabletki. Czasem wynikało to z zaleceń lekarza, czasem była potrzebna mniejsza dawka leku, innym razem tak się bardziej opłacało. Czy to zawsze jest dobre rozwiązanie? Niestety nie.

Kontynuuj »

Dziękuję bardzo!

Jeszcze tylko jedna BARDZO WAŻNA RZECZ!

Za chwilę otrzymasz maila z prośbą o potwierdzenie. Jeśli go nie zobaczysz, poszukaj w folderze Oferty lub SPAM. Otwórz go i…

Kliknij przycisk POTWIERDZAM.

Bez tego potwierdzenia nie dostaniesz żadnego maila ode mnie. Będzie mi wtedy bardzo smutno.