Łączenie inhalacji – to dobry pomysł?

Zaczął się sezon infekcji. Co za tym częściej odwiedzamy swoich lekarzy, szczególnie jeśli mamy małe dzieci. Przy infekcjach wirusowych często zalecane są leki w nebulizacji. Ich ilość może przytłoczyć. Jak je podawać? Czy zawsze trzeba je podać osobno? Czy łączenie inhalacji jest dozwolone?

Większość infekcji jakie “łapią” nasze pociechy są wywołane przez wirusy. W związku z tym nie ma konieczności podawania im antybiotyku. W takich przypadkach często zalecane są inhalacje zawierające budesonid (Pulmicort, Nebbud), salbutamol (Ventolin) lub połączenie fenoterolu z bromkiem ipratropium (Berodual). Czasem jeszcze pojawiają się inhalacje z soli fizjologicznej, soli hipertonicznej, soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym. Którą nebulizację musimy podać jako pierwszą? Czy koniecznie trzeba je podawać osobo? Czy można jednak łączyć inhalacje?

Obraz Myriam Zilles z Pixabay

Jaka kolejność inhalacji?

Jeśli lekarz zapisał preparat zawierający steryd (najczęściej jest to budezonid, czyli Pulmicort, Nebbud, Budixon-Neb) i preparat zawierający lek rozszerzający oskrzela czyli salbutamol (Ventolin) lub fenoterol (Berodual – zawiera fenoterol i bromek ipratropium), to najlepiej jest podać w pierwszej kolejności lek rozszerzający oskrzela (Berodual lub Ventolin). Dzięki temu jak podamy steryd w drugiej kolejności, to będzie on lepiej działać.

Tylko co zrobić w momencie kiedy nie mamy cierpliwego dziecka i nebulizacja to walka? Co gdy nie mam czasu podać tych wszystkich leków w odpowiedniej kolejności w osobnych nebulizacjach? Co jeśli trzeba zrobić 3 inhalacje z rzędu (np. Berodual, Pulmicort, Mucosolvan), 3 razy dziennie, a każda trwa 3-5 minut? Jak zsumujemy, to wychodzi 15-20 minut na jedną turę, a dziennie to nawet 45 minut. Dorosły by stracił cierpliwość, a co dopiero małe dziecko. Przy czym robienie nebulizacji “na siłę” kiedy dziecko płacze, też mija się z celem, bo jest nieskuteczna. Lek w większości nie trafia do oskrzeli.

Czy można mieszać inhalacje?

Może w takim razie przyśpieszyć proces inhalacji i wymieszać roztwory? Niestety dokumenty rejestracyjne dla preparatów do nebulizacji nic nie wspominają o łączeniu roztworów. Na szczęście są naukowcy, którzy to sprawdzili. Okazuje się, że nie jest tak źle i nie ma konieczności podawania wszystkich tych leków osobno. Dużą część z nich można połączyć. Które? Zamieszczam poniżej tabelkę, która wszystko wyjaśnia.

Tabelka pokazująca leki stosowane w inhalacjach, które można łączyć. Pokazuje też, których lekó nie można podać w jednej inhalacji.

 

Kilka słów wyjaśnień

Jeśli połączenie jest zaznaczone na czerwono, to  NIE NALEŻY ŁĄCZYĆ. Zmieszanie może sprawić, że leki nie będą działać, lub połączenie jest przeciwwskazane.

Jeśli połączenie jest zaznaczone na pomarańczowo to LEPIEJ NIE ŁĄCZYĆ. Taka mieszanina nie została zbadana, co oznacza, że może będzie działać, a może nie.

Jeśli połączenie jest zaznaczone na zielono, to MOŻNA BEZPIECZNIE POŁĄCZYĆ roztwory.

Jeśli chodzi o połączenie Mucosolvanu z lekiem Pulmicort, to informacja nt niemożności mieszania wynika z informacji opublikowanej na portalu www.opieka.farm. Uzyskana została w rozmowie telefonicznej z polskim przedstawicielem producenta leku Mucosolvan. Informacja ta nie jest potwierdzona w publikacjach.

Chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego? Przeczytaj:

(Nie)Bezpieczny ibuprofen

Źródła

  1. Konrad Tuszyński, i in.: Które leki (Pulmicort, Berodual, Ventolin, Atrovent, itd.) można mieszać w jednej nebulizacji? [tabela], Portal opieka.farm (https://opieka.farm/opracowania/do-nebulizacji-pulmicort-berodual-ventolin-atrovent-mieszanie/
  2. Wolfgang Kamin, Frank Erdnüss, Irene Krämer, Inhalation solutions: Which ones may be mixed? Physico-chemical compatibility of drug solutions in nebulizers — Update 2013, In Journal of Cystic Fibrosis, Volume 13, Issue 3, 2014, Pages 243-250, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1569199313001562#t0020
  3. David K. Burchett, William Darko, James Zahra, John Noviasky, Luke Probst, Adrienne Smith, Mixing and compatibility guide for commonly used aerosolized medications, American Journal of Health-System Pharmacy, Volume 67, Issue 3, 1 February 2010, Pages 227–230, https://doi.org/10.2146/ajhp080261

Podobne posty

Ciekawostki
Marcin Snoch

Dzielić, czy nie dzielić?

Zapewne nie raz dzieliliście tabletki. Czasem wynikało to z zaleceń lekarza, czasem była potrzebna mniejsza dawka leku, innym razem tak się bardziej opłacało. Czy to zawsze jest dobre rozwiązanie? Niestety nie.

Kontynuuj »

Dziękuję bardzo!

Jeszcze tylko jedna BARDZO WAŻNA RZECZ!

Za chwilę otrzymasz maila z prośbą o potwierdzenie. Jeśli go nie zobaczysz, poszukaj w folderze Oferty lub SPAM. Otwórz go i…

Kliknij przycisk POTWIERDZAM.

Bez tego potwierdzenia nie dostaniesz żadnego maila ode mnie. Będzie mi wtedy bardzo smutno.