Obracasz się w łóżku, gdy inni smacznie śpią? To już kolejna noc kiedy nie możesz zasnąć? Zastanawiasz się, czy jest na to jakaś tabletka? Jakie są najskuteczniejsze leki na bezsenność?
Nie bój się, te problemy dotyczą wielu osób. Na jakieś kłopoty ze snem może narzekać nawet połowa Polaków. 1 Na świecie, w zależności od badań problem bezsenności dotyczy 10 do 50 % ludzi! Możemy spokojnie założyć, że ⅓ ludzkości źle śpi!2–4
Czy da się coś z tym zrobić? Może są na to jakieś tabletki?
Choć mamy wiele leków na bezsenność, to wciąż nie ma tego jednego, który wyleczyłby bezsenność.
Jakie są najskuteczniejsze leki na bezsenność?
Według zaleceń Europejskich i Amerykańskich podstawowymi lekami w leczeniu bezsenności są tzw. Zety4–6. Skąd nazwa?
Substancje, które wchodzą w skład tej grupy to Zolpidem (m.in. Stilnox, Nasen, Zolpic, Onirex) Zopiklon (m.in. Imovane, Dobroson) , esZopiklon (Esogno) i Zaleplon (Morfeo). Już wiesz, dlaczego nazywamy je Zetami.
Jak działają Zety?
W naszym układzie nerwowym mamy wyspecjalizowany układ zajmujący się uspokajaniem, hamowaniem emocji i zasypianiem. Jest to układ GABA. Właśnie na niego działają Zety. W przeciwieństwie do benzodiazepin działają w sposób wyspecjalizowany, bo wywołują tylko sen.
Zety działają szybko, bo już po 15 minutach. Dlatego ważne jest, żeby zażywać je już w łóżku. Są tak silne, że jak zażyjesz je wcześniej, to możesz zasnąć, siedząc na fotelu, krześle lub nawet idąc do łóżka. Takie nagłe zaśnięcie może być niebezpieczne, bo możesz sobie zrobić krzywdę, w trakcie upadku.
Czas działania Zetów zależy od konkretnej substancji. W związku z tym różne leki z tej grupy będziemy stosować w różnych problemach ze snem. Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM, American Academy of Sleep Medicine) zaleca stosowanie według tabelki poniżej. 4
Jak Zety działają na sen?
Wiesz już, że działają silnie i szybko. Czy w związku z tym zaburzają sen? Mam dobrą wiadomość! Leki z tej grupy nie zmieniają przebiegu snu. Co to znaczy? Po tych lekach sen jest bardzo podobny do takiego bez leków. Dzięki temu daje on odpowiednią regenerację i wypoczynek. W końcu o to chodzi, żeby przespać noc i obudzić się w pełni sił.
Zastanawiasz się, czy to ma znaczenie? Skoro zasypiam, to w czym problem? Są leki i używki jak alkohol, które ułatwiają zasypianie, ale sprawiają, że sen nie jest naturalny. Przez to mimo przespania całej nocy, człowiek rano jest dalej zmęczony.
Czas działania Zetów też jest odpowiedni. Nie jest zbyt długi (w przeciwieństwie do większości benzodiazepin), dzięki czemu większość osób jest w stanie bez problemu rano się obudzić i normalnie funkcjonować.
Niektóre z Zetów jak zaleplon (Morfeo) działają na tyle krótko, że używamy ich tylko przy problemach z zasypianiem, bo w środku nocy nie będą już działać. Dlatego nie pomoże w problemach z budzeniem się w nocy.
Najskuteczniejsze leki na bezsenność nie takie wspaniałe!
Skoro Zety mają tyle zalet, to czemu wciąż borykamy się z bezsennością? Wystarczyłoby wziąć leki i po sprawie. Choć Zety to najskuteczniejsze leki na bezsenność to ich stosowanie wiąże się z wieloma problemami. Przez to nie można ich stosować przez dłuższy czas. Tak naprawdę nie powinno się ich zażywać dłużej niż miesiąc.
Dlaczego? O tym za chwilę.
Najskuteczniejsze leki na bezsenność nie leczą!
Owszem Zety szybko i skutecznie położą Cię spać i obudzisz się dopiero rano. Jednak nie leczą przyczyn bezsenności.
Bez zajęcia się nimi, będziesz brać tabletki do końca życia. Kiepska perspektywa.
Poza tym bezsenność to często kwestia niewłaściwych nawyków związanych ze snem, ruchem i stresem. Wiele z tych rzeczy możemy zmienić, tak jak możemy zmienić dietę na zdrowszą. Podobnie jak przy zmianie menu, zmiana nawyków wyjdzie Ci na zdrowie. Podobnie jak nauka lepszego radzenia sobie ze stresem (tak to możliwe!).
Może być też tak, że właśnie bezsenność jest dla Ciebie sygnałem, że trzeba iść do psychiatry lub terapeuty. Może być tak, że twój organizm właśnie daje Ci znać, że najwyższa pora zająć się problemami chowanymi pod dywanem. Sądzę każda i każdy z nas różne niezałatwione sprawy związane z psyche chowa pod przysłowiowy dywan i liczy, że nie będzie się trzeba nimi zajmować. To się nigdy nie udaje…
Najskuteczniejsze leki na bezsenność uzależniają!
To jest największy problem dotyczący Zetów. Te leki uzależniają. Poza tym Twój organizm się do nich przyzwyczaja i trzeba brać ich coraz więcej i więcej. Nie da się bez nich funkcjonować. Kiedy się kończą, pojawia się panika i gniew.
Znam to z praktyki aptecznej. Znam pacjentów, którzy od lat stosują Zety. Nie wyobrażają sobie bez nich życia. Widziałem nieraz, jak się denerwowali i jak potrafili być agresywni, kiedy z jakichś powodów nie mogłem zrealizować ich recepty (bo straciła ważność lub był jakiś błąd formalny). Nie chcesz iść tą drogą, uwierz mi.
Można Zety stosować bezpiecznie i się nie uzależnić, jednak trzeba zastosować się do kilku reguł:
-Najważniejsza zasada: NIE STOSUJ DŁUŻEJ NIŻ 4 TYGODNIE!
-Stosuj je jak najrzadziej. Najlepiej nie codziennie, chyba że nie masz innej możliwości.
-Stosuj jak najniższą dawkę. Zobacz, czy pół tabletki będzie wystarczająco skuteczne.
Jeśli będziesz się stosować do tych reguł, to Zety będą dla Ciebie bezpieczne i skuteczne 2,4,5.
Najskuteczniejsze leki na bezsenność i wypadki samochodowe
Kwestia uzależnienia, to nie jedyny problem z Zetami. Pomimo tego, że powinny działać na tyle krótko, żeby rano nie być pod ich wpływem, to duża część pacjentów narzeka na senność i gorsze funkcjonowanie fizyczne i umysłowe w ciągu dnia.
Niektóre badania mówią, że w czasie stosowania Zetów ryzyko udziału w wypadku samochodowym jest nawet 2 razy większa 2.
To bardzo dużo, dlatego tak ważne jest sensowne stosowanie tych leków.
Najskuteczniejsze leki na bezsenność i upadki
Zety zwiększają ryzyko zawrotów głowy i upadków. Kiedy masz 30-40 lat, przypadkowy upadek w może być nieprzyjemny, ale rzadko niebezpieczny. Może skończyć się siniakami, obtarciem, raną i krwawieniem.
Niestety z wiekiem zaczyna być gorzej. Osoby powyżej 60 roku życia, szczególnie kobiety, są dużo bardziej narażone na złamania przy upadku. Takie złamanie często wymaga zabiegu chirurgicznego, może trudno się goić, wymaga długiej rehabilitacji. Taka osoba po wypadku może być już unieruchomiona do końca życia. Dlatego osoby powyżej 60 roku życia powinny bardzo uważać na leki nasenne2.
Czy Twoi rodzice lub dziadkowie biorą leki nasenne? Czy na pewno wiedzą, jak je stosować?
Czy warto stosować najskuteczniejsze leki w bezsenności?
Nie dam Ci prostej odpowiedzi. Często, szczególnie na początku leczenia, kiedy pacjent jest bardzo niewsypany, kiedy boi się kłaść spać, takie leki bywają niezbędne. O ich wprowadzeniu i czasie stosowania decyduje zawsze lekarz. Zaufaj mu w tej kwestii.
Trzeba jednak uważać na długość stosowania Zetów. Bo oprócz upragnionego snu mogą przynieść wiele różnych kłopotów. Poza leki te nie przyniosą długotrwałego rozwiązania problemów ze snem. Podstawą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo behawioralna bezsenności, czyli zmiany w stylu życia i myśleniu. 4,5 Podkreślają to wszystkie wytyczne, a skuteczność potwierdzają różne badania.
Dlatego jeśli chcesz lepiej spać, zacznij od zmiany swoich przyzwyczajeń i higieny snu. Poszukaj też odpowiedniej psychoterapii.
Chcesz wiedzieć, jakie są najsilniejsze leki przeciwbólowe bez recepty? Przeczytaj: 5 najsilniejszych leków przeciwbólowych, jakie kupisz bez recepty.