Ibuprofen nie jest bezpieczny u osób zakażonych koronawirusem?

Pewnie słyszeliście o tym, że WHO wydało zalecenie, że ibuprofen nie jest bezpieczny u osób zakażonych koronawirusem. Ja też słyszałem. Na dodatek zniknął z paracetamol ze wszystkich hurtowni farmaceutycznych.

A jak jest naprawdę?

Krótko

Europejska Agencja ds. Leków wydała dzisiaj (18.03.2020) komunikat, że nie ma dowodów na to, że ibuprofen pogarsza przebieg choroby COVID-19. W związku z czym jeśli stosujesz ibuprofen z zalecenia lekarskiego, to nie ma potrzeby, żeby przerywać leczenie [2]. 

Informacja o tym, że ibuprofen zwiększa śmiertelność zakażonych koronawirusem na dzień dzisiejszy nie jest potwierdzona badaniami. 

Nie biegnij do apteki zrobić zapas paracetamolu. Bezpieczniej będzie dla Ciebie i Twoich bliskich  jak zostaniesz w domu. 

Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się TELEFONICZNIE ze swoim lekarzem. Jeśli Ci się to nie uda to spróbuj zadzwonić do swojego farmaceuty. Też postara się Ci pomóc.

Dłużej – czy ibuprofen nie jest bezpieczny u osób zakażonych koronawirusem ?

Informacje o ibuprofenie i jego szkodliwości w przypadku infekcji koronawirusem pojawiały się od kilku dni. Wczoraj zacząłem sprawę badać, skąd się wzięła panika z ibuprofenem w roli głównej.

Zaczęło się od wypowiedzi wiceministra zdrowia Francji, że leki przeciwzapalne (ibuprofen, czy kortyzon) mogą być obciążeniem przy infekcji. Potem była wypowiedź rzecznik WHO Christiana Lindmeiera, który radził brać paracetamol zamiast ibuprofenu przy podejrzeniu infekcji koronawirusem [1].

Następnie pojawiły się kolejne wypowiedzi różnych ekspertów o przeciwzapalnych lekach przeciwbólowych (w tym o ibuprofenie), że nie są najlepszym pomysłem przy infekcji koronawirusem.

Jednak żadna z tych wypowiedzi nie była kategoryczna. Wszystkie opierały się na doświadczeniach z innych infekcji wirusowych oraz na założeniach, że ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne zmniejszają odpowiedź zapalną organizmu. To właśnie odpowiedni stan zapalny jest sposobem organizmu na radzenie sobie z infekcją. 

Dodatkowo niesteroidowe leki przeciwzapalne nie są dobrym rozwiązaniem u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2. Właśnie tacy chorzy są narażeni na najpoważniejsze powikłania przy infekcji koronawirusem [1]. 

W efekcie powstało zalecenie, że jednak lepszym rozwiązaniem jest paracetamol.

Czy paracetamol jest lepszy?

To zależy. Jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, to w przypadku bólu lub gorączki lepiej jest zacząć od tego leku. Tylko błagam nie przekraczaj nigdy dawki maksymalnej dla tego leku. Czytaj też uważnie ulotki wszystkich leków przeciwbólowych jakie stosujesz. Bo paracetamol choć bezpieczny, to jest bardzo popularny i można go nieświadomie przedawkować. A wtedy robi się nieciekawie. Więcej pisałem o tym tutaj -> Paracetamol jest bezpieczny – czy na pewno?

Co wybrać

Moja rada na koniec – słuchaj swojego lekarza. On zna dobrze Twoją sytuację zdrowotną i jeśli zalecił Ci stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym ibuprofenu, to tak ma być. Nie działaj na własną rękę.

Źródła

  1. Day Michael. Covid-19: ibuprofen should not be used for managing symptoms, say doctors and scientists BMJ 2020; 368 :m1086 https://www.bmj.com/content/368/bmj.m1086
  2. EMA gives advice on the use of non-steroidal anti-inflammatories for COVID-19 https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19

Podobne posty

Ciekawostki
Marcin Snoch

Dzielić, czy nie dzielić?

Zapewne nie raz dzieliliście tabletki. Czasem wynikało to z zaleceń lekarza, czasem była potrzebna mniejsza dawka leku, innym razem tak się bardziej opłacało. Czy to zawsze jest dobre rozwiązanie? Niestety nie.

Kontynuuj »