Dzielić, czy nie dzielić?

Zapewne nie raz dzieliliście tabletki. Czasem wynikało to z zaleceń lekarza, czasem była potrzebna mniejsza dawka leku, innym razem tak się bardziej opłacało.  Czy to zawsze jest dobre rozwiązanie? Niestety nie.

Kiedy nie dzielić?

Jeżeli masz wątpliwość, to zapytaj zaufanego farmaceuty. Jeżeli nie możesz uzyskać fachowej porady, to trzeba dokładnie przeczytać ulotkę leku. Jeżeli pojawia się tam informacja, że lek należy połknąć w całości, nie rozgryzać, to powinno się do tego bezwzględnie stosować.

Dlaczego nie dzielić?

Wszystko zależy od leku i tego jak tabletka jest zbudowana.

Zaczynając od substancji. Może się okazać, że aby działała musi się uwolnić w konkretnym miejscu (np. w jelicie, a nie żołądku). Jeżeli zostanie podzielona, to zapewne nie uwolni się tam gdzie powinna i nie będzie działać.

Może się też tak zdarzyć, że substancja działa np. drażniąco na żołądek. Wtedy tabletka jest tak pokryta, żeby żołądek oszczędzić. Jeżeli zostanie podzielona, to istnieje ryzyko podrażnienia żołądka.

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Kolejną rzeczą wpływająca na możliwość podziału jest sposób w jaki uwalniana jest substancja. Bardzo dużo leków uwalnianych jest stopniowo. W niektórych przypadkach są to bardzo skomplikowane, wielowarstwowe tabletki. Podział takiej tabletki może całkowicie zmienić sposób uwalniania np. substancja zamiast w kilka godzin rozpuści się w kilkanaście minut. Nie muszę zaznaczać, że jest to niebezpieczne.

Niestety życie nie jest proste, bo są leki o przedłużonym uwalnianiu, które można dzielić. Wszystko zależy od tego jak producent zrobi tabletkę.

Jak sobie z tym radzić?

Trzeba zajrzeć do ulotki. Wiem jak skonstruowane są ulotki i że ciężko jest w nich cokolwiek znaleźć. Trzeba odnaleźć dział “Jak stosować” i tam powinno być zaznaczone w jaki sposób zażywać lek np.

A co jeśli nie mamy ulotki? Łatwo ją przecież wyrzucić, albo zgubić. Na szczęście nic straconego, bo w odwodzie zawsze jest internet. Ważne jest żeby udać się pod właściwy adres. Najpewniejszy to Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, a dokładniej zestawienie Charakterystyk Produktów Leczniczych (tutaj). Charakterystyka Produktu Leczniczego, to najważniejsze informacje dotyczące leku, jest ona bardziej rozbudowana od ulotki, ale informację o tym czy można dzielić lek na pewno tam znajdziecie.

Innym dobrym źródłem informacji o leku jest strona Centrum informacji o Leku. Można tam wyszukiwać leki po nazwie handlowej jak i po substancji aktywnej. Zwykle wtedy można znaleźć też ulotkę dla pacjenta i Charakterystykę Produktu Leczniczego, a tam informację na temat dzielenia leku.

Podsumowując

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to czy można dzielić tabletkę. Jednak po poszukaniu trochę w ulotce, lub w zaufanych miejscach w internecie, na pewno znajdziesz odpowiedź czy Twój lek można dzielić.

Podobne posty

Ciekawostki
Marcin Snoch

Dzielić, czy nie dzielić?

Zapewne nie raz dzieliliście tabletki. Czasem wynikało to z zaleceń lekarza, czasem była potrzebna mniejsza dawka leku, innym razem tak się bardziej opłacało. Czy to zawsze jest dobre rozwiązanie? Niestety nie.

Kontynuuj »

Dziękuję bardzo!

Jeszcze tylko jedna BARDZO WAŻNA RZECZ!

Za chwilę otrzymasz maila z prośbą o potwierdzenie. Jeśli go nie zobaczysz, poszukaj w folderze Oferty lub SPAM. Otwórz go i…

Kliknij przycisk POTWIERDZAM.

Bez tego potwierdzenia nie dostaniesz żadnego maila ode mnie. Będzie mi wtedy bardzo smutno.